Inwestowanie w waluty

inwestowanie w waluty

Spośród wielu form pomnażania kapitału wymienia się inwestowanie w waluty. Proces ten kojarzy się głównie z zakupem walut w niższej cenie i sprzedażą z zyskiem, niemniej warto pamiętać, iż nie ogranicza się jedynie do tego wariantu. Co należy wiedzieć o inwestowaniu w waluty i czy w ogóle się to opłaca?

Inwestowanie w waluty – różne formy

Kwestie związane z podjęciem ryzyka to indywidualna sprawa każdego inwestora. Wszelakie działania tego typu wymagają rozważenia przesłanek przemawiających zarówno na korzyść inwestycji, jak i przeciwko nim. W przypadku walut transakcje kupna-sprzedaży są zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na inwestowanie, aczkolwiek trzeba tu wspomnieć jeszcze o:

  • kredytach w walutach obcych,
  • giełdach typu Forex,
  • walutach internetowych, np. Bitcoinach.

Najczęściej przedmiotem inwestycji są dolary amerykańskie oraz euro, w mniejszym stopniu także frank szwajcarski. Nie są one jednak jedynymi dostępnymi opcjami – obok nich funkcjonują bowiem waluty określane potocznie mianem egzotycznych, np. rupia czy real brazylijski.

Inwestowanie w waluty – jakie ryzyko?

Do największych minusów inwestowania w waluty zalicza się:

  • ryzyko sporych wahań kursów,
  • różnice między kursem kupna a kursem sprzedaży – czyli spread – obniżające wartość inwestycji,
  • prawdopodobieństwo wchłonięcia wypracowanego zysku przez inflację,
  • trudne do przewidzenia zachowanie danej waluty w długoterminowej perspektywie,
  • konieczność posiadania tzw. poduszki finansowej na wypadek, gdyby inwestycja okazała się fiaskiem.

Dlaczego to się opłaca?

Podstawową zaletą inwestowania w waluty jest możliwość osiągnięcia sporego zysku w dość krótkim czasie. Specjaliści radzą, aby zainteresować się m.in. usługami brokerów oferujących pary walutowe – uwzględniające polską walutę oraz bez złotego. Para walutowa daje możliwość zawierania obustronnych transakcji – fachowo nazywa się to pozycjami długimi i krótkimi, można je zamknąć w dowolnej chwili. Odradza się natomiast trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie czy umieszczania ich na długoterminowych lokatach, których oprocentowanie nie jest atrakcyjne.

Przeczytaj również:  Jak dobrze zainwestować pieniądze na rynku nieruchomości?

 

 

One thought on “Inwestowanie w waluty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *